popup.jpg (274 KB)

Beştaş Yüzük Ne Anlama Gelir?

10 Ocak 2023
Beştaş Yüzük Ne Anlama Gelir?

Beştaş yüzük hem gündelik hayatta hem de özel gün, davet ve etkinliklerde, mücevher kullanmayı seven kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen parçalardan biridir. Bir hat boyunca yarattığı ışıltı sayesinde son derece dikkat çekici parçalardandır. Üzerinde bir sıra halinde beş adet taşın yer aldığı yüzük tasarımları beştaş yüzük olarak adlandırılır. Beştaş pırlanta yüzük modelleri, farklı karat değerlerinde ve farklı kesim özelliklerinde 5 adet taş kullanılarak oluşturulabilmektedir. Her bir taş eşit büyüklükte olabileceği gibi, tasarım özelliklerine bağlı olarak farklı büyüklük ve kesimlerde taşlar da kullanılabilir. Efektli beştaş yüzük modellerinde nispeten daha düşük karat değerine sahip taşlar kullanıldığından, ortaya çıkan beştaş yüzük fiyatı, diğer seçeneklere nazaran daha düşük olabilmektedir.

Beştaş pırlanta yüzük tasarımları, farklı çizgilere ve farklı montür özelliklerine sahip olabilir. Bazı tasarımlarda taşlar yüzük kasnağı içerisine yerleştirilirken bir diğer durumda çıkıntılı montür yapılarıyla desteklenebilmektedir.

Beştaş Yüzük Nasıl Kullanılır?

Beştaş pırlanta yüzük, sağ ya da sol fark etmeksizin, kişisel tercihlere bağlı olarak her iki elde de kullanılabilir. Yüzük parmağında ya da orta parmakta beştaş yüzük kullanabilmek mümkündür. Hem tek başına hem de farklı yüzük modelleri ile bir arada kullanımı son derece yaygındır. Söz, nişan yüzükleri ve alyanslar ile bir arada aynı parmakta ya da farklı parmaklarda kullanılabilmektedir. Beştaş pırlanta yüzük, taşsız ya da taşlı yüzükler ile uyumlu olarak kullanılabilse de çok yoğun ışıltının aynı elde karmaşa yaratmaması adına farklı ellerde tercih edilmesi önerilir. Tektaş ya da baget yüzükler ile farklı ellerde kullanıldığında her iki el için de ışık yoğunluğunun benzer olmasına dikkat edilmelidir.

Beştaş yüzük, gündelik olarak kullanılmaya son derece uygundur. Gündelik kullanım amacıyla tercih edilecek beştaş pırlanta yüzük, daha sade tasarıma, hafif bir yapıya ve daha uygun bir yüksekliğe sahip olmalıdır. Yüksek montürlü parçalar, gün içerisinde hareket kısıtlılığına yol açabileceğinden genel olarak tercih edilmez.

Beştaş Pırlanta Yüzük Nasıl Kombinlenir?

Pırlanta beştaş yüzük, tektaş kolye, küpe ya da pırlanta bileklik modelleri ile kombinlenebileceği gibi, taşsız tasarım aksesuarlarla da kullanılabilir. Beştaş yüzük tasarımında kullanılan altın rengi, diğer parçalarda da tercih edildiğinde tam bir bütünlük sağlanmış olacaktır. Beyaz altın kullanılan beştaş pırlanta yüzük modellerini beyaz altın tamamlayıcı takıları ile bir arada kullanabilmek mümkündür. Diğer aksesuarlar taş içerecekse, mümkün olduğunca pırlanta olmasına ya da renksiz taşlardan oluşmasına dikkat edilmelidir. Oluşturulacak kombin, kullanım amacına göre şekillendirilmelidir. Gündelik kullanımda beştaş yüzük, tek aksesuar olarak ya da sade bir kolye ile bir arada kullanılabilir. Özel davet, etkinlik, parti ya da yemeklerde, beştaş pırlanta yüzük, benzer özelliklerde takılar ile desteklenerek ön plana çıkarılabilir. Bu tarz özel etkinliklerde, daha büyük taşlı ya da efektli beştaş pırlanta yüzük modelleri tercih edilebilir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.