popup.jpg (274 KB)

Pırlanta 4C Kuralı Nedir?

08 Ağustos 2022
Pırlanta 4C Kuralı Nedir?

Pırlanta, dünya üzerinde kısıtlı olarak bulunması, temini ve işlenmesinin zorluğu nedeniyle mücevher sektöründe kullanılan en değerli taşlardan biri olarak bilinir. Ancak mücevher üzerinde yer alan pırlantanın ne kadar değerli olduğunun tespit edilebilmesi için bazı özelliklerinin incelenmesi gerekir. Pırlanta 4C Kuralı, İngilizcede cut, carat weight, color ve clearity kelimelerinin baş harfleri ile isimlendirilen ve pırlantanın değerinin belirlenmesinde önemli rol oynayan bir kuraldır. Bu kelimelerin dilimizdeki karşılığı ise; kesim, renk, karat ağırlığı ve berraklıktır. Bu dört özellik, pırlantanın değerini belirler.

Kesim Özelliği Pırlanta Değerini Nasıl Etkiler?

Kesim özelliği, pırlanta 4C kuralı içerisinde, değeri etkileyen en temel kurallardandır. Diğer üç özellik, pırlantanın yapısından kaynaklı değişmez özellikler iken, pırlanta kesimi, insan eli ile yapıldığından en ufak bir hatada değerin düşmesine neden olabilir. Tüm diğer özellikleri üst seviyede olan bir pırlanta, hatalı kesim nedeni ile mücevherde kullanılamaz hale gelebilir. Bir pırlantanın, ışığı en etkin şekilde yansıtabilmesi için, en doğru açılarda ve uygun kenar uzunluklarına sahip olacak şekilde kesilmesi son derece önemlidir. Ayrıca, pırlanta taş üzerinde yer alan doğal leke ve izlerin de uygun kesim teknikleri ile bertaraf edilmesi, pırlanta değerini artıracaktır.

Pırlanta Karat Ağırlığı Ne Anlama Gelir?

Pırlanta 4C kuralı içerisinde yer alan karat özelliği, pırlantanın ağırlığını ifade eder. Bir karat, 0,2 gram olarak hesaplanır. Sanılanın aksine, pırlantanın karat değeri, taş büyüklüğünden bağımsızdır. Taşın kesim özellikleri nedeni ile daha geniş görünmesi onun karat değerini artırmaz. Bir mücevherde kullanılan pırlanta ya da pırlantaların toplam karat ağırlığı, tasarımın fiyatlandırılmasında büyük önem taşır. Birden fazla pırlantanın toplam ağırlığına sahip tek bir pırlantanın yer aldığı tasarım, çok parçalı tasarıma göre daha yüksek fiyata sahip olacaktır.

Pırlanta Rengi Ne Anlama Gelir?

Pırlanta, doğada işlenmemiş hali ile bulunur. Yapısal olarak farklı renklerde olabilirken, leke ya da taşıdığı izler nedeni ile de birbirinden farklı değerlere sahip olabilir. Işığın yansıtılması, pırlanta madeninin mücevher sektöründe kullanılmasının ana nedenlerindendir. Bir pırlantada renk koyulaştıkça ışığın kırılması azalacak ve taşın ışıltısı önemli ölçüde düşecektir. Bu nedenle daha açık renkler, daha değerli ve yüksek fiyatlı olacaktır. Uluslararası olarak tanınan ve harflerle sembolize edilen bir takım pırlanta renk kodları bulunmaktadır. Açıktan koyuya doğru sıralanan bu kodlar, pırlanta sertifikası üzerinde de yer alır. Ancak renk farklılıklarını çıplak göz ile gözlemleyebilmek her zaman mümkün olamayabilir.

Pırlanta Berraklığı Neden Önemlidir?

Pırlanta 4C Kuralı içerisinde yer alan berraklık hem taşın görünümünü hem de ışıltısını etkileyen önemli bir özelliktir. Ham pırlanta üzerinde doğal olarak yer alan iz, leke ve renk farklılıkları pırlantanın değerini etkileyen unsurlardandır. Yüzeyinde ya da iç alanında leke barındıran bir pırlanta ışığı beklenen oranda kıramayacağından diğerlerine göre daha değersiz olacaktır. Pırlanta berraklığı tüm bu nedenlerle pırlanta fiyatı üzerinde son derece etkilidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.