popup.jpg (274 KB)

En Popüler Pırlanta Kesim Şekilleri

08 Şubat 2022
En Popüler Pırlanta Kesim Şekilleri

Pırlantalar çok farklı şekillerde kadınlarla buluşur. Her şeklin kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Pırlantalar sahip olduğu şekle göre farklı isimlere sahiptir. Her şekildeki pırlanta ışığı farklı bir şekilde yansıtacağından size uygun olanı seçmeniz önemlidir. Ayrıca giyiminizle de uyuşan bir pırlanta şekli seçmek ışıltınızı arttıracaktır. Böylece tüm ilgileri üzerinize çekebilirsiniz.
Tercih edilen en popüler pırlanta kesim şekilleri şu şekilde;

Yuvarlak Pırlantalar

Bu kesim şekline sahip pırlantalar hem ülkemizde hem de Dünyada en çok tercih edilen pırlanta çeşididir. Pırlanta üzerinde bulunan her bir yüzey faset olarak isimlendirilir ve bu kesim şeklinde 58 fasetin 33’ ü tepe yüzeyinde, kalan 25’ i ise külah bölgesinde bulunmaktadır.

Kare Kesim Pırlantalar

Bu pırlanta kesim şekli ayrıca Prenses Kesim olarak da bilinmektedir. Sahip olduğu keskin kenarlar farklı bir etki oluşturmaktadır. Hem geleneksel hem de modern pırlantalar ile birlikte kullanılabildiği için oldukça tercih edilmektedirler.

Oval Kesim Pırlantalar

Bu kesim şekli yuvarlak kesim pırlantanın modernize edilmesiyle ortaya çıkan bir kesim şeklidir. Yuvarlak kesime benzer ancak daha sıradışı bir yapı gösteren oval kesim pırlantalar aynı karattaki yuvarlak pırlantaya göre daha büyük gözükmesi sebebiyle tercih edilebiliyorlar.

Damla Pırlanta

Yuvarlak kesim tekniği korunarak damla ya da gözyaşı şekli verilen pırlanta çeşididir. Şekli yapan usta belirlediği için kesin bir faset ölçüsü yoktur. Bu kesim şeklindeki pırlantalar sadece yüzüklerde değil, kolye ve küpelerde de tercih edilirler.

Zümrüt Kesim Pırlantalar

Diğer pırlanta türlerine göre daha az parlaklık içermekle beraber, berrak görüntüsü sebebiyle tercih edilirler. Farklı tarz ve güzellikleri ile kadınları cezbederler. İsmi ise daha önceleri bu kesimin sadece zümrütte kullanılmasından gelmektedir.

Baget Kesim Pırlantalar

Bu kesim şekline sahip pırlantalar dünyada çok tercih edilmese de ülkemizde oldukça popülerdir. Zümrüt kesim ile aralarındaki fark baget kesimin katmanlı yapısıdır. Böylece hem ışığı geçirerek, pırlantaya parlaklık kazandırır. Sıralı taşlı yüzüklerde ve bilekliklerde yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.

Kalp Şekilli Pırlantalar

Yuvarlak kesime benzer şekilde üretilir ancak belirgin farkı kalp şeklini veren üstteki yarıktır. Parlaklık konusunda da oldukça iyidir. Romantizmi en iyi şekilde simgeler.

Yastık Kesim Pırlantalar

Romantik bir etki bırakan kesim şeklidir. Eski maden kesimi ile oval kesim birleştirilerek oluşturulmuş, antik bir kesim biçimidir.
Bu kesim şekilleri dışında bazı özel kesim şekilleri de yer almaktadır. Ancak bunlar belirli kişiler tarafından özel üretim olarak sınıflandırılmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.