popup.jpg (274 KB)

Pırlanta Montür Nedir?

09 Mayıs 2022
Pırlanta Montür Nedir?

Pırlanta gibi değerli bir taşın, mücevher tasarımlarında yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandığı günümüzde, yüzük, kolye, küpe ya da bileklik modellerinde farklı tasarımlarla karşılaşılmaktadır. Pırlantanın özenli bir işçilikle takıya yerleştirildiği, sabitlendiği ve çeşitli teknikler ve işlemelerle ışıltısının ön plana çıkarıldığı metal çerçeve, pırlanta montür adıyla bilinir. Pınlanta montür ne demek sorusuna verilecek en kısa yanıt pırlantayı takıya sabitleyen metal çerçeve iken, günümüzde işçilik ve tasarımlarında görülen çeşitlilik nedeni ile pırlanta montür sadece bir gereklilik değil aynı zamanda bir estetik unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle tektaş pırlanta montür çeşitlerinin artışı, tektaş yüzük severlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Geleneksel üç ya da dört tırnaklı tasarımların yerini, günümüzde farklı işlemelerle ortaya konulmuş pırlanta montür çeşitleri almıştır. Taşın güzelliğini ortaya çıkaran bu işlemeler, aynı zamanda tasarımın da bütünleyici unsurlarından birini oluşturmaktadır. Tektaş kullanımının küpe ve kolyelerde de sıklıkla karşımıza çıkmasıyla, tektaş pırlanta montür tasarımaları da büyük ilgi görmeye ve günden güne çeşitlenmeye başlamıştır. Tırnak montür, geleneksel takı tasarımlarında kullanılan en yaygın montür çeşitleri arasında yer alırken günümüzde kanal ya da halo montür gibi, taşların farklı dizilimlerine olanak sağlayan pırlanta montür çeşitleri de bulunmaktadır. Bazı tasarımlarda görünmez montür uygulamaları kullanılarak, taşın tasarım üzerinde kendi halinde duruyormuş gibi görünmesi sağlanmaktadır. Ancak bu durumda dahi, taşın gerçekte tasarıma uygun bir şekilde montür ile birleştirildiği unutulmamalıdır. Günümüzde kullanılan kanal montür ya da çerçeve montür gibi onlarca montür çeşidi, teknolojinin ilerlenesi ve mücevher tasarım sektöründe görülen hızlı ilerleme sayesinde, her geçen yıl artacaktır.

Pırlanta Montür Neden Önemlidir?

Montür ne demek sorusundan sonra en sık merak edilen bir diğer soru da pırlanta montür neden önemlidir sorusudur. Mücevher seçimlerinde duyduğumuz terimlerden olan montür, şık görünmesinin yanı sıra, tasarımda önemli bir güvenlik aracıdır. Pırlanta, zümrüt, yakut ya da safir gibi değerli taşların, tasarım üzerinde güvenli bir şekilde yer almasını sağlayan montür, aynı zamanda kullanım sonucu oluşabilecek aşınmalarda da taşın hareket etmemesi açısından önemlidir. Gümüş ya da düşük ayara sahip altın madenlerinden oluşturulan montür, aşınmalara karşı titanyum ya da platin kadar dayanıklı olmayabilir. Bu nedenle, tasarımlarda yer alan pırlanta montür, taşın yapı ve boyutuna uygun olarak, uygun metallerden oluşturulur ve takının rengi ve formu ile uyumlu hale getirilir. Hem yüzük tasarımlarında hem de küpe, kolye, bileklik gibi takı çeşitlerinde, kısacası taş kullanımının olduğu her yerde, montür son derece önemlidir. Tasarımın bütünlenmesi, taşın estetik bir şekilde sabitlenmesi ve taşların tasarımın odak noktası haline getirilebilmesi, montür uygulamaları ile mümkün olabilmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.