popup.jpg (274 KB)

Pırlanta ve Zirkon Farkları Nelerdir?

08 Şubat 2022
Pırlanta ve Zirkon Farkları Nelerdir?

Değerli taşlar ışıltılı yapılarıyla kadınların oldukça ilgisini çekerler. Özellikle pırlanta ışıltılı yapısıyla tüm ilgileri üzerinde toplar. Sevdiğiniz kişiye değerli bir taş hediye etmek istediğinizde birçok farklı, ışıl ışıl seçenekle karşılaşırsınız. Bir tarafta pırlantalar dururken diğer tarafta aslında çokta farklı görünmeyen zirkon gözünüze çarpar. Her ne kadar dışarıdan benziyor gibi görünse de pırlanta ve zirkon arasında birçok fark bulunmaktadır. Peki pırlanta ve zirkon farkları nelerdir?

Pırlanta ve Zirkon Farkları Nelerdir?

Tanım olarak pırlanta, milyonlarca yıl içerisinde oluşan elmas madeninin 57 fasetli özel olarak kesilmiş biçimidir. Zirkon ise, doğada koyu kırmızıdan turuncuya kadar ve maviden şeffaf renge kadar birçok renk tonunda bulunabilen, zirkonyum elementinden yapılan bir taştır.
Pırlantanın ana hali olan elmaslar, yeryüzünde oldukça nadir olarak bulunurlar. Ayrıca çıkartılması ve işlenmesi de bir o kadar meşakkatlidir. Tüm bu zorlu elde edilme süreci pırlantayı bu kadar değerli kılmaktadır. Pırlantayı ancak işinde usta eller işleyebilir, bu yüzden de değeri artar. Zirkon ise daha insan yapımı olan bir taştır. Bulması ve elde etmesi pırlantaya göre daha kolaydır. Bu sebeple de pırlantaya göre fiyat olarak daha ucuzdur.
Birbirine yakın büyüklükte pırlanta ve zirkon karşılaştırıldığında, zirkon ağırlık olarak önde gelmektedir. Bunun sebebi sıkıştırılmış camlardan oluşturulan zirkonun, karat olarak pırlantadan daha ağır oluşudur. Fakat daha ağır oluşu zirkona bir kalite artışı sağlamaz.
Elmasın doğal olarak oluşumu aşamasında, yapısında farklı miktarlarda bor, nitrojen, fosfor gibi atom taneciklerini içerir. Farklı miktarlardaki bu atom taneciklerinin her biri elmas pırlantaya dönüştürüldüğü zaman üzerinde birbirinden farklı bir iz bırakır. Bu durum elde edilen her pırlantanın, bir önceki pırlantadan farklı ve özgün olmasını sağlar. Sevdiğiniz kişiye alacağınız bir pırlanta sadece onda ve ona özel olacaktır. Zirkon ise daha seri üretim yoluyla elde edilen bir taş biçimi olduğu için her biri, bir diğeri ile aynı özellikleri taşımaktadır. Zirkonun pırlanta gibi özel ve tek olma durumu söz konusu değildir.
Işıltı konusunda da pırlantalar her zaman zirkon ile kıyaslandığında öne çıkmaktadır. Bunun başlıca sebebi pırlantanın ışığı kırma özelliğinin zirkondan daha fazla olmasıdır. Bu sebeple pırlanta herhangi bir ışık altında zirkona göre daha fazla ışık saçar.
Pırlanta ve zirkon arasındaki farklar hakkında bilgisi olmayan bir kişi bu iki taşı birbirine karıştırabilir. Ancak nitelikli gözler pırlanta ve zirkon arasındaki farkları anlayacaktır. Bu farklar taşın ışığı kırması, kesim çeşitleri, parlaklığı olabilmektedir. Bilen bir göz pırlantanın kalitesini daha ilk bakışta hemen fark edecektir. Tabii uygun fiyatlı olması sebebiyle zirkon taşlar da takı dünyasında oldukça popüler olmuştur. Pırlantaya benzer ve parlak oluşu, geniş renk skalası zirkonu tercih edilebilir bir hediye yapmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.