popup.jpg (274 KB)

Pırlanta Yüzük Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

07 Nisan 2022
Pırlanta Yüzük Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pırlanta yüzükler en sık satın alınan ve hediye edilen mücevherler. Popülerliğini hiç kaybetmeyen bu ışıl ışıl ürünlerin talebi son yıllarda da giderek artmakta. Ancak bu popülerlik bazı dolandırıcılıkları da beraberinde getiriyor. Sevgilinize, annenize, herhangi bir sevdiğinize ya da kendinize bir pırlanta yüzük almaya karar verdiyseniz, almayı düşündüğünüz yüzüğün sahte olup olmadığını araştırmalısınız. Peki, bir pırlanta yüzüğün sahte olup olmadığını nasıl anlarız? Pırlanta yüzükte F renk ve I renk nedir? İşte birkaç maddede pırlanta yüzük satın alma rehberi?

Pırlanta Sertifikasını Mutlaka İnceleyin

Pırlanta yüzük satın alırken kuyumcunuza ya da satın aldığınız mücevheratçınıza sormanız gereken ilk şey pırlanta sertifikası. Bu sertifika ile yüzüğünüz hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Pırlanta sertifikası;

  • Pırlanta sahibinin bilgileri,
  • Kullanılan pırlantanın ağırlığı (karat cinsinden),
  • Kullanılan pırlantanın berraklığı,
  • Kullanılan pırlantanın rengi olmak üzere birçok değerli bilgi içerir.

Ancak unutulmamalıdır ki pırlanta sertifikası ürün sertifikası değildir ve sadece pırlantanın özelliklerini içerir. Ürüne dair tüm diğer bilgiler için, ürün sertifikasını incelemeniz gerekir. Format olarak bakacak olursak da pırlanta sertifikaları kart tipi ya da evrak tipi olarak ikiye ayrılır. Sertifikanın tipi tamamen tercih meselesidir ve bir önem arz etmez. Son olarak belirtmekte fayda var ki içinde çok pırlanta bulunduran pırlanta yüzüklerde her pırlantaya ayrı sertifika verilebileceği gibi tüm pırlantalara tek sertifika da verilebilir. Bu durumda elinize tek sertifika verildiyse o pırlanta sertifikasının yüzükteki tüm pırlantaları kapsadığından emin olmalısınız.

Pırlanta Yüzüğünüze Su Testi Yapın

Evet, yeni bir pırlanta yüzük alacaksanız, pırlanta sertifikası ve doğru satıcı ile gerçek pırlanta almak çok kolay. Peki, elinizde olan veya size hediye edilen bir pırlanta yüzüğün gerçek olup olmadığını nasıl anlarsınız? Tabi ki su testi ile… Bir bardak su alın ve yüzüğünüzü içerisine bırakın. Pırlantanın yoğunluğu sudan fazladır dolayısıyla bardağın dibine batmalıdır. Sahte yüzükler genellikle cam gibi hafif malzemelerden yapıldığından suyun dibine çökmez. Ancak bu taktiği bilen bazı üreticiler, pırlantayı suya göre daha yoğun bir maddeden üretebiliyor. Yani su testi kesin bir çözüm yolu değil. Pırlanta yüzüğünüzün gerçek olup olmadığını anlamak için daha etkili bir yöntem olan ısı testini yapmayı da deneyebilirsiniz.

Isı Testini Deneyin

Pırlanta oldukça sert ve güçlü bir maddedir. Kolay kolay ne kırılır ne de çatlar. Isı testi ev imkanlarında yapabileceğiniz testler arasında en garanti olanıdır. Bu test için yüzüğünüzü ısı geçirmez eldiven ya da pense gibi teninizden uzak tutacak bir nesne ile tutun. Pırlantanızı yaklaşık bir dakika boyunca ocak ya da çakmak yardımıyla ısıtın. Gerçek pırlanta böyle yüksek ısılara dayanabilir ve erimez. Son olarak ısıttığınız pırlantayı soğuk bir suya bırakın ve yüzükte çatlama olup olmadığına bakın. Ani ısı değişiklikleri birçok maddenin aksine pırlantayı etkilemez. Pırlantanızda meydana gelen herhangi bir erime, kırılma ya da çatlama ne yazık ki yüzüğünüzün sahte olduğunu göstermektedir.

F Renk ya da I Renk Bir Pırlanta Sahte Midir?

Kesinlikle hayır, bu son zamanlarda ağızdan ağıza yayılan bir hurafe sadece. F renk ve I renk adı üzerinde sadece pırlantanızın rengini belirtiyor. Bir rengin diğerinden daha pahalı olması sadece bütçe ile ilgilidir. I renk de parmağınızda en az F renk kadar güzel gözükecektir. Bütçenize uygun olarak gönül rahatlığı ile ister F renk isterseniz de I renk bir pırlanta yüzük satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.