popup.jpg (274 KB)

Pırlanta Yüzük Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

05 Ekim 2021
Pırlanta Yüzük Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Pırlanta yüzük kalitesi, pırlanta yüzük almak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında gelir. Pırlanta gibi değerli bir taşın yer aldığı özel işçilikli pırlanta yüzük modellerine hatırı sayılır bedeller ödemeye razı olanlar için bu yüzüğün gerçekten kaliteli olup olmadığını bilmek önemlidir. Elbette ki satın alacağınız ürünün kalitesinden emin olmak ve içinize en çok sinen modele hiçbir şüphe duymadan sahip olmak en büyük hakkınızdır. Pırlantanın kalitesini bir pırlanta ustası gibi basit bir mercek altında tespit etmeniz zor olacağına göre, sizlere bazı basit yöntemlerle pırlanta yüzük kalitesini nasıl anlayabileceğinizi açıklayalım.

Kaliteli Pırlantayı Anlamak İçin 4 Noktaya Dikkat Edin

Pırlanta taşının kalitesi, pırlanta yüzük kalitesini etkileyen en önemli unsurlardandır. Taş kalitesini ölçümleyebilmek için dikkat etmemiz gereken en önemli dört nokta;

  • Pırlanta rengi
  • Pırlanta berraklığı
  • Pırlanta kesimi
  • Pırlanta karat ağırlığı olarak sayılabilir.

Pırlantanın renk, berraklık, kesim ve karat özelliklerinin yer aldığı pırlanta ürün sertifikaları bu ürünlerin kalitesinin bir nevi garanti belgesi olarak görülebilir. Ürüne ve taşa ait tüm teknik verilerin yer aldığı ürün sertifikaları, gözle ayırt edemeyeceğiniz hususlarda da bilgi sahibi olmanızı sağlar.

Pırlanta rengi genel olarak sertifika üzerinde D ile Z arasında yer alan harflerle işaretlenir. En değerli olarak görülen renksiz pırlantalar genel olarak D, E, F ve G renk kodlarıyla bildirilir. Harf sisteminde ilerledikçe ve M harfi ve sonrasına geçtikçe pırlanta yüzeyinin gözle tespit edilebilir şekilde sararmaya başladığını görebilirsiniz. Genel olarak pırlantanın hangi renk kodu ile satışa sunulduğunu bilmeniz kalitesiyle ilgili size fikir verebilir.

Pırlanta berraklığı arttığında pırlanta yüzeyinde görülen doğal lekeler daha az olmakla birlikte pırlanta fiyatı da daha yüksek olacaktır. Pırlantanın kesim özellikleri ve karat ağırlığı da yine pırlanta kalitesi üzerinde etkili noktalardandır.

Kaliteli Pırlanta Yüzük İçin İşinizi Şansa Bırakmayın

Pırlanta yüzük kalitesi, üzerinde yer alan pırlanta taşının kalitesi kadar yüzük gövdesinin işçiliği ve kalitesiyle de doğru orantılı olarak değişiklik gösterir. Pırlanta yüzük kalitesi üzerinde hem taş hem işçilik hem de tasarım eşit öneme sahip olacaktır. Pırlanta yüzük alırken ürün ve pırlanta sertifikalarının olması son derece önemlidir. Aynı zamanda alışverişinizi mücevher mağazalarından yapmak ve güvenilir markalar seçmek kalite ve garanti anlamında son derece önemlidir. Tek işi pırlanta ürün üretim ve satışı olan mücevher mağazaları hem taş hem de ürün için sizlere sertifika verebileceğinden ürününüze, içiniz rahat bir şekilde kavuşmanıza aracılık edebilirler.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.