popup.jpg (274 KB)

Pırlanta Yüzük Nasıl Küçültülür?

21 Ekim 2022
Pırlanta Yüzük Nasıl Küçültülür?

Pırlanta yüzük çeşitleri standart parmak ölçülerinde üretilerek satışa sunulur. Bu ölçüler dışında kalan parmak ölçüleri için pırlanta yüzük küçültme ya da büyütme işlemi yapılabilir. Ancak her pırlanta yüzük modeli için bu işlem birbirinden farklı adımlar içerecektir. Genel olarak pırlanta yüzük üzerinde yapılacak ter türlü tadilat ve değişimin, ürün üreticisi tarafından yapılması en sağlıklısı olacaktır. Bu nedenle, ürünün satın alındığı yere, mümkünse pırlanta sertifikası ya da ürün sertifikası ile başvurarak işlem yaptırmak önemlidir. İşlemi yapacak mücevher ustası, ürün tasarım özelliklerine bağlı olarak en kısa sürede küçültme yada büyütme işlemini gerçekleştirebilir. Tektaş tüzük gibi yüzeyinde tek bir noktada değerli taş bulunduran tasarımlarda, taş özelinde bir işlem gerçekleştirmeden yüzük küçültme mümkün olabilecekken tamtur yüzük ya da fantezi yüzük modelleri için taşların yerinden çıkarılarak yeniden konumlandırılması gerekebilir.

Pırlanta Yüzük Küçültülürken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genel olarak tüm yüzük küçültme işlemlerinde, işlem sonrası yüzüğün orijinal tasarımını koruyor olması büyük önem taşır. Bu işlemlerin sonrasında zımpara ve parlatma işlemleri, yüzük yüzeyinde ek ya da kaynak izleri olmadan işlemin gerçekleşmesini sağlar. Pırlanta yüzük küçültülürken de bu temel kural önem taşır. Tektaş yüzük küçültme işleminde, yüzük formunun bozulmadan çerçevenin küçültülmesi sağlanır. Bu işlem öncesinde, kişinin yüzük ölçüsü doğru bir şekilde alınmalıdır. Yüzük ölçüsü alınırken;

  • Pırlanta yüzük kullanılacak parmağın kesin olarak belirlendiğinden emin olunmalı
  • Ölçü alma işlemlerinin, parmakta ödem ve şişliklerin olmadığı saatlerde yapılmasına dikkat edilmeli
  • Parmağın gün içerisinde bir miktar ödem tutabileceği öngörülerek ölçü alınıp, rahatlıkla dönebileceğinden ya da gerekli durumlarda çıkarılabileceğinden emin olunmalıdır.

Pırlanta yüzük küçültülürken, değerli taşların ısı ya da kesim işlemlerinden etkilenmemesi için mümkün olduğunca korunduğundan emin olunmalı ve gerekli durumlarda taşlar yüzeyden tahliye edilerek sonrasında küçültme işlemine başlanmalıdır.

Pırlanta Yüzük Küçültme İşlemi Nasıl Yapılır?

Pırlanta yüzük çeşitleri küçültülürken, pırlanta ya da pırlantaların aşınması ya da zarar görmesi önlenerek işleme başlanır. Bu nedenle gerekli durumlarda ilk olarak taşlar yerlerinden çıkarılarak güvenli bir şekilde saklanır. Küçültme işlemi genel olarak montür kullanılan yüzüklerde montüre en uzak noktada yapılan bir kesi ile gerçekleştirilir. Küçültme yapılacak ölçüye bağlı olarak, yüzük çerçevesi, mücevher ustası tarafından kontrollü bir şekilde kesilir.

Ölçü için gerekli uzunlukta parça yüzükten çıkarılarak kasnak yeniden parmak formunda şekillendirilir. Kesilen iki uç yeniden bir araya getirilerek kaynatılır. Bu işlem neticesinde, yüzüğün yeniden bağlandığı noktada kaynak izleri ya da kararma görülmesi normaldir. İlk olarak birleşim noktası zımparalanarak tam bir pürüzsüzlük sağlanır. Sonrasında yüzük uygun şekilde dikkatlice temizlenir. Temizleme işlemi sonrasında yüzük yüzeyi özel solüsyonlarla parlatılır. Birleşim noktası başta olmak üzere tüm yüzüğün eşit renk tonuna sahip olması sağlanır. Son olarak, tahliye edilen pırlanta ya da pırlantalar, yüzüğe uygun şekilde yerleştirilerek işlem tamamlanır. Tüm pırlanta yüzük çeşitleri için farklı küçültme işlem adımları işlenecektir. Fantezi yüzük modellerinde küçültme işlemi, diğer modellere nazaran daha çok ustalık ve zaman gerektirebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.