popup.jpg (274 KB)

Pırlantada D1 D2 Ne Demek?

23 Mayıs 2022
Pırlantada D1 D2 Ne Demek?

Pırlanta doğada nadir bulunan en değerli taşlardan bir tanesi. Yüzbinlerce farklı taşın arasından sıyrılıp mücevherlerimize giren pırlantalar, kendi içlerinde de gruplara ayrılıyor. Doğada ne kadar nadir bulunduklarına göre değer biçilen bu taşların ayrımı ise taşların rengine, berraklık sınıflarına ve karat ağırlıklarına göre yapılıyor. Peki nedir bu ayrımlar? Hangi pırlantanın daha değerli olduğu nasıl anlaşılır? Pırlanta D1 ve pırlanta D2 ne anlama geliyor?

Pırlantanın Rengi

Pırlantaları kategorize etmede kullanılan ilk etken taşların renkleridir. Pırlanta D’den Z’ye tam 23 farklı renk bulunur. Bu renkler aşağıda da görüldüğü üzere 5 genel başlık altında toplanmıştır. Hangi rengin sizin için daha doğru olduğunu ise büyük oranda bütçeniz belirleyecektir.
Colorless (renksiz pırlantalar): D, E, F
Near Colorless (renksize yakın pırlantalar): G, H, I, J
Faint Yellow (soluk sarı pırlantalar): K, L, M
Very Light Yellow (çok açık sarı pırlantalar): N, O, P, Q, R
Light Yellow (açık sarı pırlantalar): S, T, U, V, W, X, Y, Z

Pırlantanın Berraklığı

Pırlantaların berraklık sınıfları da pırlantaları ayrıştırmada kullanılan etkenlerden bir tanesidir. Berraklık kavramı pırlantaların kristalleşme sürecinde pırlantanın içerisine karışan diğer mineralleri temsil eder. Bu değerli taşlar tıpkı renkleri gibi 5 ana kategoride toplanır.

Internally Flawless (içten kusursuz pırlantalar): IF
Very very Slightly Included (çok çok az mineral karışmış pırlantalar): VVS1, VVS2
Very Slightly Included (çok az mineral karışmış pırlantalar): VS1, VS2
Slightly Included (biraz mineral karışmış pırlantalar): SI1, SI2, SI3
Included (içerisine mineral karışmış pırlantalar): I1, I2, I3

Pırlanta ürünlerin açıklamasında gördüğünüz D1, D2, D3 gibi ibarelere gelecek olursak bu ibareler takının üzerindeki grup pırlantayı temsil eder. Yani 3 farklı pırlanta karat değerine sahip taş ile hazırlanmış bir mücevherde D1, D2 ve D3 ibarelerine rastlarsınız. Bu ibarelerden her biri bir kategoridir yani pırlantanın adetini değil türünü ifade eder. Alacağınız bir beştaşta 2 farklı karat değerinde toplamda 5 adet pırlanta kullanılmış ise yüzüğün açıklamasında yalnızca D1 ve D2 ifadeleri bulunur. Mücevherinizin kaç taştan oluştuğu bu sınıflama için önemsiz bir detaydır.

Pırlanta D1 değerine sahip 100 tane aynı büyüklükte pırlanta olsa bile bunlar tek bir grup adı altında, yani D1 olarak toplanacaktır. Karat büyüklükleri bu taşlardan farklı olan diğer taşlar ise D2, D3, D4 gibi ifadelerle belirtilecektir. Elinizdeki ürün sertifikasında pırlanta D2 ibaresini görüyorsanız, takı üzerinde iki farklı karat değerinde pırlanta kullanıldığını anlayabilirsiniz.

Pırlanta sertifikası üzerinde yazılı bulunan teknik terimler ile ilgili aklınıza takılanları, üreticinize sormaktan çekinmemeli ve sertifikanızı ürün kullanım ömrü boyunca saklamaya özen göstermelisiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.