popup.jpg (274 KB)

Pırlantada Karat Nedir?

19 Ekim 2022
Pırlantada Karat Nedir?

Mücevher sektöründe değerli taşların ve madenlerin değer ölçüleri bulunur. Altın için ayar ölçüsü ne denli önemli ise pırlanta için de karat aynı öneme sahiptir. Pırlantada karat değeri, genel olarak taşın büyüklüğü olarak algılansa da aslında bu değer tam olarak taşın ağırlığını belirtir. Yani kesim özelliklerine bağlı olarak daha büyük görünen bir pırlanta aslında daha düşük karat değerine sahip olabilir. Pırlanta yüzük ya da küpe, kolye gibi ürünlerde karat değeri, ürünün fiyatı üzerinde son derece etkilidir. Daha yüksek karat değerinde değerli taş içeren bir pırlanta bileklik, benzerlerine nazaran daha yüksek fiyatlandırmaya sahip olacaktır.

Geçmişte, keçiboynuzu içerisinde yer alan her bir tohumun ağırlığı 1 karat olarak nitelendirilse de yakın geçmişte bu uygulama yerini metrik bir kesinliğe bırakmıştır. Günümüzde 1 karat 200 miligram ağırlığı temsil eder. Diğer bir deyişle 1 karat, 0,2 gram ağırlığına eşittir. Karat, “ct” sembolü ile gösterilir.

Pırlanta Takılarda Karat Değeri Ne İfade Eder?

Pırlanta yüzük modellerinde tek bir değerli taş kullanılabileceği gibi birden fazla değerli taş da yer alabilir. Ürün bilgilerinde belirtilen karat değeri, aksi belirtilmediyse, tasarım üzerinde yer alan tüm pırlanta taşların toplam ağırlığını ifade eder. Örneğin, bir çeyrek karat değerinde yani 0,005 gram ağırlığında pırlanta içeren bir ürün tek bir 0,25 ct taş içerebileceği gibi çok sayıda ve toplamı 0,25 ct değerinde taş içerebilir. Özellikle pırlanta kolye ve bileklik modellerinde, çok sayıda düşük karat değerinde pırlanta taş kullanımı oldukça yaygındır. Bu durumda her bir taşın karat değerinin tek tek ifade edilmesindense, tasarım üzerinde kullanılan toplam pırlanta karat ağırlığı ürün bilgisinde verilecektir. Ancak pırlanta sertifikası üzerinde, her durumda toplamda kaç adet pırlanta taş kullanıldığı belirtilmelidir. Genel olarak tasarım içerisinde kullanılan taşların renk kodları aynı ya da yakın kodlardan oluşsa da eğer farklılıklar varsa bu durumun da sertifika üzerinde işaretlenmesi önemlidir. Tektaş pırlanta yüzük üzerinde, montür işlemelerinde ya da yüzük kol yüzeylerinde farklı büyüklük ve kesimlerde pırlanta kullanılabilmesi mümkündür. Yine benzer şekilde baget pırlanta yüzük modellerinde de farklı taşlar baget taş ile bir arada sunulabilir. Bu durumda baget pırlanta karat ölçüsü ve kullanılan tüm diğer pırlanta taşların toplam karat değeri, pırlanta sertifikası üzerinde ayrı ayrı belirtilebilir.

Pırlanta, ağırlığı, rengi ve kesim özelliklerine bağlı olarak fiyatlandırılan değerli bir taştır. Bu nedenle, yüzük, küpe ya da bileklik tasarımlarında kullanılan pırlanta karat değerleri, tasarımın mali değerini belirleyecek en önemli etkenlerden biridir.

Aynı Karat Değerinde Pırlanta Yüzük Modelleri Neden Farklı Fiyatlarda Olabilir?

Bir tasarım üzerinde kullanılan taşların toplam karat değeri, fiyatlandırma açısından önemlidir. Ancak, fiyatlandırmayı değiştirecek bir diğer önemli etmen de kullanılan taşların büyüklüğüdür. Örneğin, 0,5 ct değerinde iki pırlanta yüzük tasarımından birisinde tek bir 0.5 karatlık taş kullanılırken, bir diğerinde, toplamda 0,5 ct değerine sahip 10 adet pırlanta taş yer aldığı düşünüldüğünde, üzerinde tek ve büyük pırlanta içeren model çok daha yüksek fiyatlara sahip olacaktır. Bu nedenle daha uygun fiyatlı tektaş kolye, yüzük ya da bileklik modellerin için düşük karatlı modellere ya da daha küçük taşların yer aldığı yüksek karatlı modellere göz atmak uygun olabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.