popup.jpg (274 KB)

Tektaş Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

28 Kasım 2022
Tektaş Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Tektaş yüzük, genellikle yüzük parmağı ya da orta parmakta kullanılır. Tek başına ya da farklı yüzük modelleri ile bir arada kullanılabilen tektaş yüzük, gün içerisinde parmağı rahatsız etmeyecek ancak aynı zamanda kolaylıkla parmaktan düşmeyecek ideal bir boyuta sahip olmalıdır. Bu nedenle özellikle tektaş pırlanta yüzük ölçüsü alınırken, parmak genişliğinin gün içerisinde farklı saatlerde farklı olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Tektaş yüzük ölçüsü alınırken, günün erken ya da geç saatlerinden ziyade mümkün olduğunca gün ortası saatleri tercih edilmelidir. Parmak ölçüsünün artış gösterebilmesi nedeniyle, vücudun su tutmasına neden olan hastalıklar, ilaç kullanımları ya da aktiviteler esnasında ölçü alınmamalıdır.

Evde Tektaş Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Evde ölçü almak için yapabileceğiniz birkaç farklı yöntem bulunur. Ancak, evde alınacak ölçünün de parmağın ödem tutmadığı öğlen saatlerinde alınması uygun olacaktır. Daha önce kullandığınız ve parmağınıza olan bir tektaş pırlanta yüzük bulunuyorsa, bu yüzükten yola çıkarak ölçünüzü basit bir şekilde alabilirsiniz. İlk olarak yüzüğü düz bir zemine bırakın. Bir cetvel ya da mezura yardımıyla yüzüğün en geniş yerinden çapını dikkatli bir şekilde ölçün. Hesaplama sonucu bulduğunuz çapı, yüzük ölçü cetveli üzerinde arayarak karşılık gelen uygun yüzük numarasını not edin. Çap ölçüsü alırken hassas davranmanız oldukça önemlidir. Örneğin; 16,3 mm olarak ölçtüğünüz bir yüzük 11 numara iken, 16,5 milimetre çapında bir yüzük 12 numara olacaktır. Aynı şekilde 20,2 milimetre ve 20,3 milimetre çap ölçüsü alınan iki yüzük arasında bir numara fark etmekte, biri 22 numara iken diğeri 23 olmaktadır. Eğer çap yöntemi ile yüzüğünüzü ölçemiyorsanız, çevre ölçüsü ile de sonuca ulaşabilirsiniz. Ancak tektaş pırlanta yüzük, üzerinde bulunan montür çıkıntısı nedeni ile çevre ölçümü için uygun olmayacaktır. Bu yöntemi söz ya da nişan yüzüğü ve alyans modellerinde kullanabilirsiniz. Yüzüğün etrafına ya da yüzüğü kullanmak istediğiniz parmağınızın etrafına ip ya da kağıt sararak bitiş noktalarını işaretleyin. Sonrasında, bulduğunuz bu ölçüyü yüzük ölçü tablosu üzerinde arayarak yüzük numaranızı not ediniz. Çevresi 47 milimetre olarak ölçülen yüzük 7 numara iken, her bir milimetrede ölçünün bir numara artacağını unutmayınız. Bu nedenle alacağınız ölçünün hassas olması önemlidir.

Tektaş Pırlanta Yüzük Ölçüsü Nasıl Belirlenir?

Tektaş pırlanta ölçüsü alırken çevre ölçüsünü eski bir yüzük üzerinden belirlemek mümkün olamamaktadır. Bunun için yüzüğü kullanacağınız parmağınızın çevre ölçüsünü alarak işe koyulabilirsiniz. Bu aşamada en güvenilir ve net sonuç için kuyumcu ya da mücevher dükkanlarında ölçü aldırmanız uygun olacaktır. Günün orta saatlerinde, vücudunuzun ödemli olmadığı günlerde ve mümkünse yorgun olmadığınız bir anda uzman kişilerce saniyeler içerisinde yüzük ölçünüzü öğrenebilirsiniz. Bunun için kuyumcunuz parmağınıza farklı boyutlarda önceden ölçüsü belirlenmiş halkalar geçirerek en rahat ve uygun olan numarayı belirleyecektir. Ölçü alma esnasında halka parmağınıza sıkı sıkıya oturmamalı ve mutlaka parmağınızda oluşabilecek ödem ve şişmelere karşı küçük bir pay bırakılmalıdır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.