popup.jpg (274 KB)

Yüzüğün Pırlanta Olduğu Nasıl Anlaşılır?

30 Aralık 2022
Yüzüğün Pırlanta Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Pırlanta yüzük, günümüzde hemen tüm yaş kadınları tarafından tercih edilen önemli bir takıdır. İnternet kanallarında pırlanta yüzük satışlarının artması, pırlantanın gerçek olup olmadığının sorgulanmasına neden olabilmektedir. Gerçek pırlanta ile oluşturulmuş takılar, marka tarafından pırlanta sertifikası ile satışa sunulur. Sertifika üzerinde, pırlanta taşın karat değeri, rengi, kesimi ve berraklığı ile ilgili bilgiler yer alır. Bu sertifika sayesinde pırlanta yüzük ya da diğer pırlanta aksesuarların gerçek olup olmadığı net olarak anlaşılabilmektedir. Hediye olarak alınan ya da kaynağı bilinmeyen takılarda pırlantanın gerçek olup olmadığını anlamanın bazı yolları bulunmaktadır.

Pırlanta takılarınızın gerçek değerli taşlardan üretilip üretilmediğini anlamanın en kesin yolu, onu bir mücevher ustasına ya da pırlanta laboratuvarına göstermek olacaktır. Profesyoneller tarafından uygulanan bir dizi test sonucunda, taşın gerçek olup olmadığının yanı sıra, karat değeri, rengi ya da berraklığı ile ilgi de bilgi edinmeniz mümkün olabilir.

Pırlantanın Sahte Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Pırlanta taş ile yapabileceğiniz bazı küçük deneyler, size taşın gerçek olup olmadığı ile ilgili fikir verebilir. Ancak bu testlerin her koşuda yüzde yüz gerçek sonuç vermesini beklemek doğru değildir. Birden fazla farklı teste tabi tutarak, pırlanta yüzük gerçek mi sorusuna yaklaşık bir cevap bulabilmeniz mümkündür.

  • Yansıma Testi

Boş bir kağıt üzerine tükenmez bir kalem ile küçük ancak belirgin bir nokta koyun. Pırlantanın alt yüzeyini nokta üzerine oturtup, üst tarafta yer alan sivri köşesinden noktayı gözlemleyin. Bir nokta ya da noktanın oluşturduğu bir hare beliriyorsa, taş yüksek ihtimalle sahtedir. Pırlanta hem fiziksel hem de kesim özellikleri nedeniyle, ışığı çok sayıda farklı açıda kırarak yansıttığından, noktayı görmeniz mümkün olmamalıdır. Aynı şekilde sahte bir pırlantayı, yazı dolu bir kağıt üzerinde gezdirerek yazıları net okumanız mümkün olabilirken, gerçek bir pırlanta taş, ışığı çok sayıda kırdığı için görüntü net değil bulanık ve karmaşık olacaktır. Pırlanta yüzük montürü üzerinde yer alan taşı ev ortamında çıkarabilmek mümkün olmayacağından bu yöntem her zaman uygun olmayabilir.

  • Isı Testi

Pırlanta, ısıya mukavemet gösterebilen dayanıklı bir taştır. Pırlanta yüzüğü bir maşa ile tutarak önce kaynar suya ve yaklaşık 15-20 saniye sonra soğuk suya batırarak test edebilirsiniz. Eğer taş çatlıyorsa pırlanta gerçek değildir. Pırlanta, bu gibi ısı değişimlerine karşın dayanıklıdır.

  • Buğu Testi

Pırlanta yüzük üzerine sıcak nefes üflendiğinde, üzerinde kısa süreli buğu oluşması normaldir. Buğu oluştuğu anda hemen dağılıyorsa muhtemelen taş gerçektir. Ancak buğunun dağılması birkaç saniyeden uzun sürüyorsa pırlanta gerçek değildir. Evde yapabileceğiniz bu testler sonucunda, pırlanta yüzüğün gerçek olup olmadığını tam olarak anlayamıyorsanız, mücevher satıcılarına danışabilirsiniz. Profesyoneller tarafından yapılacak birtakım testler, pırlantanın gerçek olup olmadığını net olarak öğrenmenize yardım edecektir. Pırlanta uzmanları, mercek altında yapacakları incelemeler, termal iletkenlik probu kullanarak yapacakları incelemeler, elektrik test cihazı ile yapacakları iletkenlik testleri ve bazı laboratuvar testlerinden faydalanarak pırlantanın gerçekliğini net olarak belirleyebilirler.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.